dobry laptop

Czym się kierować przy kupowaniu laptopa?

Technologia

Laptop to w dzisiejszych czasach jeden z podstawowych produktów codziennego użytku. Wiele osób nie potrafi bez niego żyć. Przenośne komputery wykorzystywane są zarówno do pracy, jak i mają przeznaczenie czysto rozrywkowe (gry, słuchanie muzyki, oglądanie filmów). Oferta komputerów przenośnych na rynku jest bardzo szeroka. Jaki laptop wybrać? Czym kierować się podczas zakupów?

Przeznaczenie ma znaczenie

Najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru laptopa, jest określenie jego przeznaczenia. Innych parametrów potrzebuje bowiem sprzęt, który będzie użytkowany do grania w najnowsze tytuły, innych laptop dla fotografa, a jeszcze innych dla freelancera, który będzie używał komputera głównie do przeglądania internetu i korzystania z edytorów tekstowych.

 

Dla graczy

Zdecydowanie największe wymagania należy postawić wobec laptopa, który ma służyć do gier. W tym przypadku wiele aspektów będzie miało znaczenie, a co ważne, im wyższy parametry tym większa płynność gry, większa ilość tytułów, które będą uruchomione, a także dłuższa możliwość grania w najnowsze gry. Na początek procesor. Absolutne minimum częstotliwości taktowania wynosi 3 GHz. Procesor nie powinien mieć też mniej jak cztery rdzenie. Najlepszy posunięciem będzie postawienie na procesor o minimum 3 GHz taktowaniu oraz ośmiu rdzeniach. Następnie należy zwrócić uwagę na pamięć operacyjną. Minimum to 8 GB. Większość najnowszych tytułów może jednak działać niezbyte płynnie przy takiej pamięci RAM, warto zatem wybrać model wyposażony w 16 GB pamięci operacyjnej. Kolejny etap to karta graficzna. Jej minimalny parametr to 6 GB.

Dla fotografów

Jak wybrać dobry laptop dla fotografów? Tu najważniejsze są efekty wizualne oraz sprawność obsługiwania programów służących do edycji zdjęć. Potrafią one być obciążające, dlatego laptop dla fotografa powinien mieć przynajmniej 16 GB pamięci RAM. Procesor jest tu mniej znaczący. Można postawić na laptopa z procesorem o taktowaniu mniejszym niż 3 GHz, o ile będzie on miał minimum 16 GB pamięci operacyjne. Efekty wizualne i szczegółowość zdjęć zapewni dobrej jakości ekran oraz karta graficzna. Postawmy na laptopa z dobrą matrycą. Wybierajmy te produkty, których ekrany posiadają rozdzielczość wyższą niż HD. Parametr karty graficznej to minimum 8 GB.

 

Dla freelancerów

Najmniej dylematy jaki laptop wybrać mają freelancerzy. Ich użytkowanie komputera nie wymaga zbyt wysokich parametrów. Laptop taki musi jedynie być w stanie obsługiwać płynnie internet i pozwalać na uruchamianie edytorów tekstów.

 

Uniwersalne zasady

Laptopy z założenia są przenośne i mają umożliwiać korzystanie z komputera np. w podróży. Warto zatem wybrać produkt o mocnej i sprawnej baterii, która pozwoli na długotrwałe korzystanie z laptopa bez koniecznością podłączania go do sieci.

5 (100%) 1 ocen(a/y)