gry - android

Jak stworzyć grę na Androida?

Gry

Gry mobilne sukcesywnie stają się coraz większą częścią całego rynku elektronicznej rozrywki. Nie ma co się dziwić takiemu trendowi – ekrany smartfonów stają się coraz większe, podzespoły potężniejsze, a wszystko to jak najbardziej mieści się w obrębie kieszeni. Istotnym czynnikiem jest też fakt, że na smartfonie grać można absolutnie wszędzie – w domu, w podróży, w parku, gdziekolwiek. Gry potrafią przy tym działać na wyobraźnię i niejeden z graczy zastanowi się podczas rozgrywki, jak stworzyć grę na Androida w pełni samodzielnie. Okazuje się, że nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać i istnieje co najmniej kilka różnych opcji, by ten ambitny cel zrealizować.

Pierwsza z możliwości jest poniekąd ciekawostką i polega na stworzeniu gry na system Android poprzez pobranie odpowiedniej aplikacji. W sklepie Google Play istnieje bowiem program o nazwie Draw Your Game, który umożliwia dosłowne narysowanie swojej wymarzonej gry. Nie wymaga to zatem jakiejkolwiek wiedzy programistycznej, ot, wystarczy po prostu kreatywna wizja i minimum talentu graficznego. Program automatycznie zamieni szkic na lokację do gry, w obrębie której będziemy mogli poruszać się naszym wirtualnym awatarem i toczyć rozgrywkę w trybie Escape lub Destruction.

Tworzenie gry na Androida może być jednak o wiele bardziej ambitnym przedsięwzięciem, ale wraz ze wzrostem skali konieczne będzie powiększenie zasobu swojej wiedzy. Proste zdolności graficzne absolutnie tu już nie wystarczą – konieczne będzie pozyskanie odpowiednich zdolności w zakresie programowania, a także modelowania w trójwymiarze. Oczywiście wcale nie jest tak, że cały kod będziemy musieli pisać od podstaw – wręcz przeciwnie, na rynku dostępne są w pełni darmowe narzędzia umożliwiające zbudowanie gry od podstaw. Umożliwiają one zautomatyzowanie wielu uciążliwych czynności i są w gruncie rzeczy bardzo przystępne nawet dla osób niezaznajomionych zbytnio z tematem programowania, ale muszą mieć one mimo wszystko jakieś podstawy w tym zakresie.

Jednym z takich narzędzi jest profesjonalny i wielofunkcyjny silnik Unity, na którym powstają nie tylko produkcje mobilne, ale i wysokobudżetowe tuzy dedykowane potężnym komputerom. Jego największą zaletą jest oczywiście brak jakichkolwiek opłat związanych z użytkowaniem – jedynym konkretnym wymogiem jest konieczność umieszczenia loga silnika w intrze do naszej gry. Wyróżnić koniecznie należy też przystępność i popularność, która wiąże się z tym, że w internecie jest mnóstwo porad, które umożliwią nam stworzenie gry dowolnego typu. Nie ma sensu czekać – najlepiej już teraz spróbować swoich sił w stworzeniu własnej gry.

Oceń post