system operacyjny

Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik

Technologia

Zakup nowego komputera rodzi przed klientem wiele dylematów. Na rynku istnieje i produkuje laptopy czy też komputery kilkanaście firm, sprzęt każdej z nich posiada unikalne cechy. Przed zakupem warto się im przyjrzeć. Rozstrzygnąć należy, jakiego procesora potrzebujemy, jaka karta graficzna spełni nasze oczekiwania oraz jaki system operacyjny wybrać? Wybór systemu operacyjnego nie jest prosty, ale to właśnie od tego wyboru najbardziej będzie zależał komfort użytkowania laptopa.

 

Dostępne systemy operacyjne

Na rynku dostępne są trzy systemy operacyjne. Są to MacOs instalowany w komputerach marki Apple, Windows oraz Linux. Czym cechuje się każdy z nich i który jest najlepszy?

 

Systemu MacOS nie można kupić osobno. Jest integralną częścią urządzeń produkowanych przez firmę Apple. Jeśli więc chcemy skorzystać z tego systemu, należy zakupić któryś z komputerów z serii Mac, laptopów MacBook czy też tabletów serii iPad. Sam system zapewnia bardzo wysoką wydajność i a jego obsługa jest bardzo intuicyjna. System MacOs to idealne rozwiązanie dla osób lubiących pracować na wielu oknach, ponieważ system ten bardzo lubi wielozadaniowość. Warto dodać, że idealnie współpracuje z innymi sprzętami marki Apple.

 

Kolejnym systemem operacyjnym jest dobrze znany wszystkim system Windows. Seria Windows jest bardzo rozbudowana, zaliczamy do niej między innymi: XP, Vista, 7, 8.1 czy też Windows X. Od wielu lat cieszą sporą sympatią wśród użytkowników. Cechuje go przede wszystkim uniwersalność – sprawdza się dla wielu zastosowań zastosowaniach – od nauki i pracy, przez obsługę multimediów, a kończąc na graniu w gry, nawet te najbardziej wymagające.

 

Ostatnim systemem operacyjnym jest Linux. Oprogramowanie to jest darmowe, stąd przekonanie, że jest gorsze od jego komercyjnych konkurentów. Fakty są jednak takie, że jest on najbezpieczniejszy oraz przeważnie najwydajniejszy. Cenią go ludzie preferujący indywidualność i lubiący się wyróżniać, ponieważ Linux oddaje pełną kontrolę nad wyglądem i ustawieniami, pozwalając na dostosowanie go do potrzeb konkretnego użytkownika.

 

Wybór systemu operacyjnego to trudne zadanie i nie ma jednej odpowiedzi jaki system operacyjny wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań konsumenta. Gdy potrzebujesz intuicyjnego i pozwalającego pracować na wielu oknach systemie wybierz MacOs i sprzęt firmy Apple. Gdy szukasz systemu do nauki i pracy, Twój wybór powinien paść na markę Windows. Indywidualiści oczekujący bezpieczeństwa i wydajności wybierają markę Linux.

5 (100%) 1 ocen(a/y)