bezpieczne hasło

Jak wybrać dobre, bezpieczne hasło?

Technologia

Coraz częściej słyszy się opinię, że w internecie nie ma już anonimowości i bezpieczeństwa. Złamanie hasła jest już codziennością i ciężko dbać o prywatność w świecie wirtualnym. Często osoby same decydują ile siebie pokażą w internecie, jednak brak wyobraźni prowadzi czasami do strasznych historii. Warto, więc pamiętać, że brak anonimowości oznacza od razu pokazywanie całego siebie i udostępnianie wszystkich informacji o sobie na tacy. Także, jeśli chodzi o łamanie haseł to jest bardzo prosty incydent i istnieją programy, które po najczęściej ustawianych hasłach wpisują każdą po kolei możliwość. Dzięki takiemu podejściu, złamanie hasła jest możliwe w ciągu paru godzin.

Jak, więc ustawić bezpieczne hasło

Warto użyć hasła, które będzie zawierało dużo różnych znaków alfabetu, słowo mama zawiera tylko dwie litery, a tutaj chodzi o to żeby różnych liter w danym słowie było jak najwięcej.

Należy używać nie tylko liter, ale także cyfr i znaków typu wykrzyknik, kropka, przecinek i tak dalej. Wydłuży to znacznie czas łamania hasła przez różne programy.

Hasło musi być trudne dla innych, ale proste dla twórcy. Należy unikać zapisywania hasła gdziekolwiek, ponieważ kartka może trafić w niepowołane ręce i nawet najlepsze hasło zostanie złamane w 30 sekund.

Jeśli ktoś wpisuje hasło będą vw miejscach publicznych, to warto żeby było ono proste na tyle żeby dało się je wpisać bez patrzenia na klawiaturę. Dzięki szybkiemu wpisaniu, minimalizuję się możliwość podpatrzenia hasła przez niepowołane do tego osoby.

Czego nie robić, ustawiając hasło

Przede wszystkim nie ustawiać hasła jak loginu. Jeśli login do banku składa się z samych cyfr to nigdy nie ustawiać takiego samego hasła. Złamanie staję się bardzo proste.

Dobre hasło nie powinno być kompletnie powiązane z właścicielem. Nie może to być ani imię małżonka, dziecka, nazwa miejsca zamieszkania, nazwa psa. Musi być to unikatowe słowo i najlepiej rzadko używane w mowie potocznej.

Hasła z samych liter i z samych cyfr także są błędne, ponieważ złamanie ich staję się szybsze. Program najpierw próbuję samymi cyframi, a potem literami, a dopiero na samym końcu łączy te dwie rzeczy.

Podsumowując, zrobienie hasła wcale nie jest takie trudne jak się niektórym wydaje. Wystarczy chwila skupienia i można stworzyć naprawdę łatwe do zapamiętania, a przede wszystkim trudne do złamania hasło, które starczy właścicielowi na parę ładnych lat. Warto także co jakiś czas zmienić hasło na nowe, żeby nie przywiązywać się do jednego, ponieważ wtedy zazwyczaj używane jest one w większej ilości, na różnych stronach.

5 (100%) 1 ocen(a/y)